czwartek, 9 października 2014

Żelazo - rola w organizmie, źródła, przyczyny i objawy niedoboru oraz jego leczenie



            Żelazo jest ważnym pierwiastkiem występującym w organizmie. Zarówno jego niedobór, jak i nadmiar może być przyczyną chorób (nadmiar może prowadzić do ciężkiego uszkodzenia narządów, a nawet do śmierci).

Rola w organizmie
Żelazo wchodzi w skład hemoglobiny, mioglobiny oraz enzymów łańcucha oddechowego. Jako składowa hemoglobiny uczestniczy w transporcie tlenu do tkanek. Żelazo bierze także udział w regulacji czynności układu nerwowego i jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego (wspomaga obronę przeciwbakteryjną). Ten pierwiastek bierze udział w powstawaniu czerwonych krwinek, jak również niektórych hormonów i niektórych neuroprzekaźników (substancje przenoszące sygnały pomiędzy komórkami nerwowymi).




Przyczyny niedoboru
            Głównymi przyczynami niedoboru żelaza są: niedostateczne jego dostarczanie, zaburzenia wchłaniania oraz utrata krwi. Niedostateczne dostarczanie żelaza wynika ze spożywania posiłków ubogich w ten pierwiastek, z diety roślinnej (generalnie diety bezmięsnej) lub braku łaknienia. Nieprawidłowe wchłanianie żelaza może wystąpić np. w przebiegu przewlekłych biegunek oraz zespołów upośledzonego wchłaniania. Przyczyną niedoboru może być również zwiększone zapotrzebowanie na żelazo, występujące w okresie szybkiego wzrostu, w okresie karmienia piersią, ciąży oraz u osób oddających krew.

Skutki niedoboru oraz jego objawy
            Podstawowym skutkiem niedoboru żelaza jest niedokrwistość. Objawami niedoboru żelaza są m.in.: łamliwość i wypadanie włosów, kruchość i łamliwość paznokci, bladość skóry, zajady, bóle i zawroty głowy, obniżenie sprawności fizycznej i psychicznej, zaburzenia pamięci i koncentracji, osłabienie, złe samopoczucie i szybkie męczenie się. U kobiety w ciąży niedobór może prowadzić do przedwczesnego porodu, niedokrwistości noworodka lub niskiej masy urodzeniowej dziecka.

Źródła żelaza
            Żelazo spożywa się w dwóch postaciach: żelazo hemowe oraz żelazo niehemowe. Żelazo hemowe dobrze się wchłania z pożywienia – średnio w 23%; występuje w mięsie (najwięcej w czerwonym), podrobach (wątrobie, nerkach i sercu) i owocach morza. U osób spożywających dużo mięsa rzadko spotyka się niedobory żelaza. Żelazo niehemowe gorzej się wchłania – zaledwie w 3-8%; występuje w produktach pochodzenia roślinnego, mleku i jajach. Soja zawiera dużo żelaza, ale jest ono trudno wchłaniane.




            Na to ile żelaza wchłonie się z danego pokarmu duży wpływ ma to, co się je równocześnie. Kwaśne środowisko, witamina C, kwas jabłkowy, cytrynowy i mlekowy, zwiększają wchłanianie żelaza. Błonnik pokarmowy, duża zawartość tłuszczu w diecie, fosforany, albuminy jaj, wapń, cynk, magnez oraz taniny, kwas fitynowy i polifenole, zmniejszają wchłanianie tego pierwiastka. Czerwone wino, przez obecność w nim polifenoli, zmniejsza wchłanianie żelaza (a niektórzy są przekonani o leczniczym działaniu tego wina u osób z niedokrwistością). Szpinak z kolei, mimo dużej zawartości żelaza, nie jest jego dobrym źródłem, gdyż zawiera szczawiany ograniczające jego przyswajalność. Gotowanie i smażenie zmniejsza przyswajalność żelaza nawet o 40%.

Zapotrzebowanie na żelazo
            Zapotrzebowanie zależy od:
- wieku,
- płci,
- stanu fizjologicznego,
- aktywności fizycznej.
Mężczyźni mają mniejsze zapotrzebowanie na żelazo niż kobiety (zapotrzebowanie wzrasta u kobiet w ciąży).
Różne źródła podają inne wartości norm dziennego spożycia żelaza. Norma dziennego spożycia żelaza u kobiet wynosi ok. 16 mg. Kobiety w ciąży i karmiące piersią potrzebują odpowiednio 26 mg i 20 mg żelaza dziennie. W przypadku mężczyzn wartość ta wynosi 11-15 mg/dobę.

Leczenie niedoborów i zapobieganie im
            W przypadku niedokrwistości z niedoboru żelaza lekarz zaleci odpowiednie preparaty żelaza (najlepiej, gdy można je stosować doustnie). Należy stosować odpowiednią dietę, bogatą w żelazo hemowe. Jeżeli niedobory żelaza są wynikiem upośledzenia jego wchłaniania lub chorób zapalnych żołądka i jelit, preparaty żelaza podaje się dożylnie.
Suplementacja żelaza w celu zapobiegania jego niedoborom jest uzasadniona w niektórych przypadkach. Taką suplementację można stosować się u kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz w okresie intensywnego wzrostu.

Preparaty żelaza
            Na rynku istnieje wiele preparatów zawierających ten pierwiastek. Są one dostępne zarówno na receptę, jak i bez recepty. Jedne są zarejestrowane jako leki, inne jako suplementy diety. Żelazo jest często składnikiem preparatów złożonych, zawierających minerały i witaminy. Pierwiastek ten jest dostępny w różnych chemicznych połączeniach (np. siarczan żelaza II, glukonian żelaza, pirofosforan żelaza III). Żelazo występuje w preparatach złożonych z kwasem foliowym, które są wskazane szczególnie u kobiet zamierzających zajść w ciążę, ciężarnych i karmiących piersią.

6 komentarzy:

  1. Problem z jelitami jak najbardziej ogranicza wchłanianie w tym i żelaza. Nietety przerobiłam temat z niedoborem Fe na sobie, bez zastrzyków się nie obyło.
    Grecka kuchnia jest zdrowa, tutaj mięsa solidnie skropionego cytryną się nie jada, to samo dotyczy warzyw, a szpinak obowiązkowo spożywany jest z fetą, lub ryżem, żółtym serem i oczywiście cytryną.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czasem, a nawet często, ciężko jest się tak odżywiać, by dostarczyć organizmowi wszystkiego czego potrzebuje i w odpowiednich ilościach, tym bardziej jeśli ma się jakieś choroby, które nam kładą kłody pod nogi. Najważniejsze jest wyjście z niekorzystnej sytuacji.
      A jak to jest w Grecji z owocami morza, z ich spożyciem i dostępnością? Na pewno jest ono większe niż w Polsce, ale ciekawa jestem czy się przejada, jak u nas np. kurczak; )

      Usuń
  2. Owoców morza nie da się przejeść, są zbyt zróżnicowane :) Przyrządzane na różne sposoby, wersje z grila cieszą się popularnością latem- przekąska do ouza , wersje bardziej złożone np. duszona ośmiornica z ziemniakami, czy też nadziewane kałamrnice - bardziej zimą.Grilowane owoce morza, smażone w kruście,czy też małże na surowo zawsze skrapia sią cytryną. Według greckiej prasy przeciętne spożycie owoców morza równa się spożyciu ryb i wynosi 12,5 kg rocznie i jest to wskaźnik znacznie niższy od poprzednich lat, pewnie to przez kryzys...


    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No tak, są one bardziej zróżnicowane niż drób:) Do tej pory nie ośmieliłam się zjeść owoców morza, ale wersja grillowana brzmi nieźle. Ach ten kryzys...Polacy (w tym ja) powinni jeść więcej ryb i owoców morza.

      Usuń
  3. Chyba mam niedobór. Chociaż ja co nie przeczytam, to mi się wydaje, ze mam :)) Już tak mam :)

    PS. polecam wyłączyć weryfikacje przy komenatrzach, komentujący na pewno bedą wdzięczni :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. :) czasem przypisujemy sobie różne choroby i się nakręcamy. Najgorzej jak czytamy różne fora i radzimy się dr Google'a, zamiast iść do lekarza. Internet jest bardzo przydatny jako źródło informacji, jednak trzeba do niektórych podchodzić z ograniczonym zaufaniem.

      PS. wyłączyłam:) Jako świeża bloggerka łaknę rad tego typu:) dzięki

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...