poniedziałek, 20 października 2014

Leki bez recepty (OTC) a prowadzenie samochodu



            Niektóre leki bez recepty (ang. over-the-counter - OTC) oraz suplementy diety mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwanie urządzeń mechanicznych w ruchu, dlatego przed rozpoczęciem ich stosowania należy przeczytać ulotkę; suplementy diety mogą nie posiadać ulotki wewnątrz opakowania, w takich przypadkach informacje znajdują się na opakowaniu. O ile w przypadku preparatów o działaniu uspokajającym oraz ułatwiającym zasypianie można się domyślać, iż mogą one wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwanie urządzeń mechanicznych w ruchu, to już w przypadku leków np. przeciwbiegunkowych, czy przeciwuczuleniowych, niekoniecznie.
            Niektóre leki OTC mogą powodować senność. Tego typu działania uboczne mogą trwać krótko lub kilka godzin. Jeśli ktoś jest danego dnia niewyspany i przy tym zastosuje lek mogący powodować senność, to pogłębi jeszcze jego zmęczenie. To wszystko ma wpływ na umiejętność jazdy.
            Jednymi z najbardziej „popularnych” leków OTC, mogących powodować senność lub mających na jej wystąpienie pośredni wpływ są leki przeciwuczuleniowe, zwane lekami przeciwhistaminowymi, przeciwbiegunkowy lek loperamid oraz leki o działaniu przeciwwymiotnym.




 Leki przeciwhistaminowe

Leki przeciwhistaminowe dzieli się na dwie grupy. Leki I i II generacji. Leki I generacji w 20-60% wywołują działania niepożądane ze strony ośrodkowego układu nerwowego i są to przede wszystkim senność, otępienie oraz zaburzenia koordynacji ruchowej. Objawy te mogą utrudniać normalną aktywność życiową w większym stopniu niż objawy choroby, w której są stosowane. Leki II generacji w znacznie mniejszym stopniu wywołują ww. działania niepożądane. Lewocetyryzyna i desloratadyna są nowszymi lekami od odpowiednio cetyryzyny i loratadyny, ze zmniejszonym od nich działaniem wywołującym senność. Oczywiście każda osoba może zareagować inaczej na tę samą substancję i gdy jedna odczuwa znaczną senność, druga może w tym względzie nie odczuwać żadnej różnicy. Dlatego też bardzo ważne jest, by przy pierwszym zastosowaniu leku brać pod uwagę możliwość wystąpienia senności. W pewnych przypadkach wywoływanie senności może być korzystne, np. w chorobach alergicznych, w których stres nasila objawy (choroby skóry ze znacznym świądem).
Leki z tej grupy dostępne bez recepty (podawane doustnie) są stosowane w celu złagodzenia objawów alergii, takich jak kichanie, katar, łzawienie oczu, swędzenie nosa, gardła oraz skóry. Stosuje się je także u osób z pokrzywką oraz w przypadku alergii pokarmowych i polekowych. Leki te łagodzą także objawy występujące po ukąszeniu owadów. Mogą być jedynym czynnym składnikiem preparatu lub być jednym z kilku składników preparatu złożonego.




Leki przeciwhistaminowe stosowane doustnie:
- dimetynden (Fenistil krople doustne): jest to lek I generacji
- cetyryzyna (Cetalergin Ten, Amertil Bio i Amertil Biotabs, Cetrix, Zyrtec UCB, Allertec WZF, Alerzina, Acatarick Alergy): lek II generacji
- loratadyna (Claritine Allergy, Claritine SPE, Loratan Pro, Flonidan Control, Loratadyna Pylox): lek II generacji
- lewocetyryzyna (Contrahist Allergy, Lirra Gem, Zyx Bio, Zilola): lek II generacji
- desloratadyna (Hitaxa Fast): lek II generacji
- feksofenadyna (Allegra): w zależności od źródła jest klasyfikowana jako lek II lub III generacji. Jest to lek, który nie wpływa na sprawność psychofizyczną, jednak szczególnie wrażliwe osoby powinny sprawdzić swoją reakcję na ten lek.

W preparatach złożonych można znaleźć feniraminę, będącą lekiem I generacji. Występuje ona w połączeniu z paracetamolem i witaminą C w preparacie Fervex. Feniramina zmniejsza przekrwienie i obrzęk błon śluzowych, jak również zmniejsza łzawienie oczu; hamuje też odruch kichania. Przez wzgląd na jej obecność w preparacie, po jego zastosowaniu może wystąpić uczucie senności.

Leki przeciwhistaminowe występują także w preparatach złożonych z pseudoefedryną.


Lek przeciwwymiotny

Lekiem przeciwwymiotnym, który bardzo często powoduje senność, zawroty głowy i zaburzenia koncentracji jest dimenhydrynat. Ta substancja o skomplikowanej nazwie jest czynnym składnikiem Aviomarinu. W trakcie leczenia przeciwwskazane jest prowadzenie pojazdów i obsługa urządzeń mechanicznych. Dimenhydrynat również należy do leków przeciwhistaminowych I generacji.




Lek przeciwbiegunkowe

            Loperamid (Stoperan, Imodium, Laremid, Lopacut, Loper) jest lekiem przeciwbiegunkowym, będącym syntetycznym opioidem (do opioidów zalicza się także morfinę i kodeinę). Lek działa na receptory opioidowe znajdujące się w ścianie jelit i hamuje perystaltykę jelit. W dawkach terapeutycznych nie działa na ośrodkowy układ nerwowy. W przebiegu biegunki leczonej loperamidem może wystąpić zmęczenie, zawroty głowy lub senność, dlatego też należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.


Drugą przeciwbiegunkową substancją o podobnym działaniu jest difenoksylat, jest on jednak dostępny wyłącznie na receptę (preparat złożony).





W świetle powyższego zachęcam do czytania ulotek przez zastosowaniem jakiegokolwiek leku, tym bardziej, że można niektóre nabyć poza apteką.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...