niedziela, 12 października 2014

Skóra - po krótce o jej budowie i funkcji



Budowa skóry

Skóra składa się z 3 warstw: tkanki podskórnej, skóry właściwej i naskórka. W skórze występują mieszki włosowe, którym towarzyszą gruczoły łojowe. Innymi gruczołami znajdującymi się w obrębie skóry są gruczoły potowe. Ww. twory skóry to tzw. przydatki; zalicza się do nich również paznokcie.
Naskórek składa się głównie z żywych komórek – keratynocytów, które w trakcie swego żywota stopniowo się przekształcają, aż finalnie tracą jądro komórkowe i stają się korneocytami (martwe komórki). Naskórek również składa się z warstw. Warstwa mająca bezpośredni kontakt ze środowiskiem to warstwa rogowa utworzona z korneocytów, będących „ostatnimi tworami” rogowacenia. W innej warstwie naskórka (w. podstawnej) znajdują się melanocyty. Innymi komórkami występującymi w naskórku są komórki Langerhansa, wychwytujące alergeny i prezentujące je limfocytom T – ochrona immunologiczna skóry. Komórki Merkla są nielicznymi komórkami naskórka, są to receptory czuciowe.
Naskórek nie jest unaczyniony, ale posiada zakończenia nerwowe pochodzące ze skóry właściwej. Naskórek pełni funkcję ochronną oraz ma duże znaczenie z estetycznego punktu widzenia. Dodatkowo w środkowej strefie warstwy rogowej naskórka znajdują się komórki mające dużą zdolność wiązania wody; ta strefa odpowiada lokalizacji naturalnego czynnika nawilżającego – NMF. W warstwie rogowej występują lipidy, takie jak ceramidy, cholesterol, kwasy tłuszczowe, triglicerydy i inne.
Skóra właściwa jest utworzona z 2 warstw zbudowanych z tkanki łącznej. Patrząc jeszcze wnikliwiej w skład skóry właściwej, znajdziemy tam kolagen oraz elastynę, będące białkami strukturalnymi. Kolagen nadaje skórze wytrzymałość, a elastyna odpowiada za jej elastyczność. Białka strukturalne są zawieszone w bezpostaciowym żelu proteoglikanowym. Proteoglikany są złożone z rdzenia białkowego związanego z glikozaminoglikanami, do których zalicza się kwas hialuronowy; struktury te tworzą zbiornik wodny skóry. W skórze właściwej znajdziemy także komórki, głównie fibrocyty i fibroblasty, produkujące białka i proteoglikany, jak również makrofagi, limfocyty i eozynofile. Skóra właściwa zapewnia utrzymanie mechanicznych właściwości skóry oraz stanowi rezerwuar wody.
Tkanka podskórna jest wiotka, ma taką samą budowę jak skóra właściwa, ale występuje w niej przede wszystkim kolagen i żel proteoglikanowy. Ponadto znajdziemy tam adipocyty, czyli komórki tłuszczowe, gromadzące triglicerydy. Adipocyty nadają tkance podskórnej właściwości izolacyjne oraz stanowią zapas energii.
Między naskórkiem i skórą właściwą występuje granica skórno-naskórkowa, będąca cienką strukturą – w skórze młodej ma ona układ falisty, natomiast z biegiem czasu ulega spłaszczeniu, a skóra wiotczeje. Między skórą właściwą a tkanką podskórną nie ma granicy.


źródło: bioderma.com


Funkcje skóry

Skóra bierze udział w ochronie przed czynnikami uszkadzającymi, takimi jak czynniki mechaniczne, fizyczne, chemiczne oraz drobnoustroje. Bierze także udział w regulacji temperatury ciała, czynnościach wydzielniczych, regulacji równowagi wodno-elektrolitowej, metabolizmie białek, lipidów, węglowodanów, hormonów i witamin oraz w procesach odpornościowych. Warstwa rogowa naskórka pełni istotną funkcję w estetycznym wyglądzie człowieka. To jak wygląda skóra zależy m.in. od poziomu jej nawilżenia oraz zdolności do złuszczania.
Zaszwankowanie jakichkolwiek procesów zachodzących w skórze może prowadzić do jej chorób.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...