piątek, 3 października 2014

Od 4 października 2014 ważne zmiany w sprawie recept



            Jutro (w zasadzie już niedługo) wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept lekarskich (D. U. z dnia 2014.09.19 poz. 1239).
            W związku z powyższym od jutra lekarz będzie mógł pacjentowi jednorazowo wypisać ilość leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia medycznego oraz wyrobu medycznego na maksymalnie 120 dni stosowania (4 miesiące), a nie jak dotychczas na 90 dni (3 miesiące). Warunkiem otrzymania w aptece takiej ilości leku jest podanie na recepcie odpowiedniego dawkowania.
            Lekarz będzie mógł na jednej recepcie przepisać podwójną ilość leku recepturowego, ustaloną na podstawie przepisów określających leki, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne stosowane przy sporządzeniu leków recepturowych, a nie pojedynczą jak dotychczas. Dla przykładu, na jednej recepcie będzie można mieć przepisane 500 g, a nie 250 g roztworów i mikstur do użytku wewnętrznego.
            W przypadku leków recepturowych, takich jak maści, kremy, mazidła, pasty, żele do stosowania na skórę, lekarz będzie mógł przepisać nawet 10-krotną ilość leku recepturowego, ustaloną na podstawie przepisów określających leki, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne stosowane przy sporządzeniu leków recepturowych. Oznacza to, że na jednej recepcie lekarz będzie mógł przepisać do 1 kg maści. Jest to bardzo istotne dla osób z chorobami skórnymi, jak atopowe zapalenie skóry, czy łuszczyca, którzy niejednokrotnie muszą codziennie smarować niemal całą powierzchnię skóry.


            Od jutra lekarz będzie mógł wystawić:
- do 12 recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 360 dni stosowania, z zastrzeżeniem, że na jednej recepcie nie można przepisać leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego na więcej niż 120 dni stosowania. Dotychczas lekarz mógł wystawić do 3 recept na łączny okres 90 dni.
- w przypadku recept na środki antykoncepcyjne – do 6 recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 6-miesięcznego stosowania. Tutaj nie ma zmian.
- w przypadku recept na leki recepturowe, takie jak maści, kremy, mazidła, pasty, żele do stosowania na skórę – do 16 recept niezbędnych pacjentowi do maksymalnie łącznie 120-dniowego okresu stosowania.

1 komentarz:

  1. A Wy dostajecie jeszcze recepty w wersji papierowej? U mnie już głównie kod do odbioru smsem, nawet jak jestem u lekarza to podaje mi tylko kod. Ciekawe jak ze skierowaniami na badania, czy wydawane są jeszcze druki medyczne do tego celu? Będę musiał wybrać się do lekarza rodzinnego w najbliższym czasie właśnie.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...