piątek, 17 października 2014

Od herbatki z Biedronki do lukrecji



            W tym tygodniu koleżanka poczęstowała mnie herbatą z Biedrony o smaku truskawkowego ciastka, która mi bardzo zasmakowała, weszłam więc na stronę Biedronki i zobaczyłam, iż jest promocja na tę i dwie inne herbaty z tej serii. 




Od razu mi się przypomniała herbata Liptona w torebkach piramidkach - jagodowa muffinka, na punkcie której owego czasu oszalałam. Biedronka również oferowała herbatę „Jagodowa muffinka”. Trzecią herbatką jest „Szarlotka z cynamonem”. Chciałam mieć dla siebie wszystkie trzy smaki (po kilka paczek), ale niestety w kilku napotkanych Biedronkach ostała się tylko ta jedna...truskawkowa. Lepszy rydz niż nic...




            Herbata jest marki Green Hills i jest dystrybuowana przez Biedronkę. Opakowanie zawiera 20 torebek piramidek po 2 g. Na opakowaniu można przeczytać, iż jest to herbatka ziołowo-owocowa aromatyzowana.

Skład:
- rooibos (Aspalathus linearis, czyli czerwonokrzew) – czasem się trochę czepiam, ale na opakowaniu jest błąd w dwóch z trzech wyrazów:P – uwielbiam napary z tych listków
- owoc jabłka
- aromaty – hmm hmmm
- 5% korzenia lukrecji
- liść jeżyny (Rubus suavissimus)
- 2% owocu truskawki

Na opakowaniu widnieje informacja: ”zawiera lukrecję – chorzy na nadciśnienie powinni unikać nadmiernego spożycia” – i to właściwie sprawiło, że chciałabym, co nieco, o lukrecji napisać. Nie spotkałam się wcześniej z herbatą posiadającą w swym składzie lukrecję.

Herbatkę zalewa się 100°C wodą (200 ml) i parzy 5 min.



Lukrecja

Myśląc o lukrecji na pierwszy plan wysuwają się żelki Haribo Lakritz. Będąc dzieckiem miałam okazję ich spróbować w Niemczech. Ohydaaaaaa, nie przypadły mi do gustu, były po prostu wstrętne...nie to co miśki Haribo...


            Surowcem lukrecji gładkiej (Glycyrrhiza glabra) jest korzeń. Miałam okazję spróbować rozdrobnionego korzenia i jest on słodki – dlatego też jest używany w cukiernictwie, w przemyśle spożywczym i alkoholowym (wchodzi w skład piwa Guinnes).
            Lukrecja gładka należy do rodziny Fabaceae, czyli motylkowatych. Występuje naturalnie w rejonie Basenu Morza Śródziemnego, na Bliskim Wschodzie oraz w Azji centralnej.


źródło: Fr. Losch, Kräuterbuch, 1938 r.


            Korzeń lukrecji jest stosowany w medycynie od starożytności.

Posiada działanie:
- wykrztuśne
- przeciwzapalnie (m.in. przedłuża okres biologicznego półtrwania kortyzolu i stymuluje uwalnianie tego hormonu z nadnerczy)
- ochronne na błonę śluzową żołądka
- przeciwskurczowe
- antybiotyczne (bakterio- i wirusostatyczne)
- lekko przeczyszczające
- immunomodulujące (modulujące czynność układu odporności)

Długotrwałe stosowanie lukrecji lub jej przedawkowanie prowadzi m.in. do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Wydaje mi się, że wynika to z jej działania na uwalnianie i biologiczny okres półtrwania kortyzolu.

Wyciągi z korzenia lukrecji znajdują zastosowanie w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych i oskrzeli, jak również w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Wg niektórych źródeł lukrecję można również stosować w leczeniu łuszczycy.
Można się spotkać z następującym dawkowaniem surowca: 5-15 g korzenia lukrecji, nie dłużej niż 4-6 tygodni, wraz ze stosowaniem diety bogatej w potas.

Lukrecja ma także zastosowanie w kosmetyce. Wchodzi w skład kremów, toników (Tonik nawilżający do cery suchej i wrażliwej – Lukrecja gładka firmy Fitomed), balsamów (Ziołowy balsam do ciała – Lukrecja gładka firmy Fitomed), szamponów (Szampon dziegciowy „przeciwłupieżowy” – Skarby Syberii). Wykorzystuje się tutaj jej działanie przeciwzapalne.

W aptekach można dostać lek wydawany bez recepty (OTC) „Korzeń lukrecji” pakowany w torebkach po 50 g oraz suplement diety „Lukrecja”; producentem obydwu jest Herbapol Kraków.

Korzeń lukrecji 50 g, lek OTC
Wskazania do stosowania: tradycyjnie stosuje się wspomagająco w chorobie wrzodowej żołądka oraz jako środek wykrztuśny w kaszlu towarzyszącym nieżytom górnych dróg oddechowych.
Przeciwwskazania: nadciśnienie tętnicze, obrzęki, choroby wątroby lub nerek, zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej.

Pozostałe informacje widnieją na stronie producenta.


Lukrecja w kapsułkach, suplement diety


Opakowanie zawiera 30 kapsułek ze sproszkowanym korzeniem lukrecji.
Przeznaczenie: preparat stanowi uzupełnienie codziennej diety w związki trójterpenowe oraz flawonoidy. Korzeń lukrecji korzystnie wpływa na prawidłową pracę żołądka i dwunastnicy. Wspomaga czynności metaboliczne organizmu, trawienie oraz działa osłonowo. Korzeń lukrecji wspomaga również prawidłowe funkcjonowanie gardła.

Pozostałe informacje widnieją na stronie producenta.
 




...i tak pijąc herbatkę Green Hills można poczytać troszeczkę na temat lukrecji:)

2 komentarze:

  1. Jeśli mowa o herbatce to tylko https://www.herbapol.com.pl/produkty/spozywcze/ice-tea-pl czyli popularna herbata mrożona. Doskonała na każde dni, a w szczególności te upalne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Herbata mrożona to jeden z moich ulubionych napojów. Często przyrządzam ją w domu wg. tradycyjnego przepisu. Dodaję do niej przede wszystkim cząstki cytryn, a także miętę. Herbatę najlepiej pić z specjalnych szklanek przeznaczonych do serwowania takich napojów https://duka.com/pl/jedzenie-i-serwowanie-potraw/naczynia-serwowania-napojow/szklanki razem z kilkoma kostkami lodu oraz słomką. Napój jest idealny na duże upały. Skutecznie gasi pragnienie oraz orzeźwia.

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...