środa, 27 sierpnia 2014

Nowy lek redukujący zaczerwienienie w przebiegu trądziku różowatego

            Brymonidyna w postaci kropli do oczu jest od kilkunastu lat stosowana w leczeniu jaskry. Obniża ciśnienie śródgałkowe poprzez zmniejszenie wytwarzania cieczy wodnistej oraz zwiększenie jej odpływu z oka do żył. To właśnie od ilości tej cieczy zależy ciśnienie wewnątrz gałki ocznej.
            Na rynku pojawił się nowy preparat zawierający brymonidynę, ale tym razem nie w postaci kropli do oczu tylko żelu do stosowania na skórę. Żel ten nosi nazwę Mirvaso i został opracowany przez Laboratorium Galderma. Preparat jest wskazany do stosowania u osób dorosłych z trądzikiem różowatym, w celu łagodzenia występującego u nich zaczerwienienia twarzy. Jest to pierwszy lek, który zwalcza ten objaw choroby.
Trądzik różowaty (acne rosacea) jest przewlekłą chorobą skóry twarzy o charakterze zapalnym. W przebiegu choroby wyróżnia się 3 fazy: rumieniową, grudkowo-krostkową oraz przerostowo-naciekową (w zależności od źródła informacji można wyróżnić nie 3, a 5 faz). Faza rumieniowa jest wczesnym stadium choroby. Skóra reaguje zaczerwienieniem na różne czynniki, np. emocjonalne, pokarmowe bądź środowiskowe (wiatr, wysokie lub niskie temperatury). Zaczerwienieniu towarzyszy pieczenie, palenie i napięcie skóry twarzy. Z czasem zaczynają się pojawiać pajączki naczyniowe (teleangiektazje).
U osób z trądzikiem różowatym nie wolno stosować różnego rodzaju zabiegów kosmetycznych, w tym złuszczania przy użyciu kwasów owocowych, bądź kwasu salicylowego. O skórę dotkniętą tą chorobą należy odpowiednio dbać. Nie należy stosować peelingów o działaniu ścierającym, mocno pocierać twarzy przy jej wycieraniu, stosować kosmetyków z alkoholem (w tym toników), stosować wszelakich masek i maści rozgrzewających twarz. Należy unikać czynników sprzyjających rozwojowi choroby, jak stres (a to jest wg mnie najtrudniejsze), promieniowanie UV (należy używać kremów z filtrem i zrezygnować z solarium), gwałtowne zmiany temperatury, spożywanie alkoholu, ostrych przypraw czy składników mogących wywołać reakcje alergiczne. Trzeba także zrezygnować z gorących kąpieli.
W leczeniu tej choroby stosuje się leki miejscowe i doustne. W wachlarzu substancji do stosowania miejscowego obecne są: metronidazol, kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu, erytromycyna, klindamycyna oraz tetracyklina. W leczeniu ogólnym – doustnym stosuje się: tetracykliny i makrolidy. W razie niepowodzenia powyższych można także zastosować izotretynoinę. Ww. leki stosuje się w przypadku obecności grudek, krostek i zmian ropnych. Nie łagodzą one natomiast objawu jakim jest rumień. W leczeniu ogólnym stosuje się także leczenie przyczynowe, wpływające na zaburzenia hormonalne oraz zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego.
Brymonidyna w postaci żelu redukuje zaczerwienienie twarzy poprzez obkurczenie naczyń krwionośnych skóry. W badaniach lek był dobrze tolerowany. Lek stosuje się raz na dobę, na 5 obszarów skóry: czoło, brodę, nos i obydwa policzki, omijając okolice oczu. Nanosi się niewielką ilość preparatu. Bezpośrednio po naniesieniu leku należy umyć ręce. Efekt może wystąpić już po upływie 30 minut od zastosowania i utrzymuje się do 12 godzin.



zdjęcia z lewej strony zrobiono przed aplikacją leku, natomiast z prawej po upływie 3 h od aplikacji


            Żel można stosować w połączeniu z innymi z lekami nanoszonymi na skórę twarzy oraz z kosmetykami, należy jednak pamiętać, ze tych produktów nie należy nakładać bezpośrednio po naniesieniu żelu Mirvaso. Można je natomiast nałożyć po wyschnięciu żelu.
            Jak każdy inny lek Mirvaso może wywołać działania niepożądane. Leku nie wolno stosować w przypadku nadwrażliwości (uczulenia) na którykolwiek jego składnik oraz u osób do 18. roku życia. Leku nie wolno także stosować u osób przyjmujących określone w ulotce grupy leków, m.in. określonych leków przeciwdepresyjnych.
            Mirvaso jest lekiem stosowanym z przepisu lekarza.
            Brymonidyna jest jednym z leków, których nowe zastosowania potrafią zaskoczyć.

5 komentarzy:

  1. Mam ten problem, ale u mnie pojawia się raczej faza grudkowo - krostkowa, a czasami przerostowo - naciekowa. Orientujesz się może w jakiej cenie można kupić ten żel? Z góry dziękuję za odpowiedź :)

    www.blondivy.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ivy, cena na pewno będzie się różniła w aptekach. W jednej aptece znalazłam informację, że kosztuje ok. 175 zł, także sporo, jak na opakowanie 30 g.

      Usuń
  2. A jeżeli chodzi o wydajność, to mniej więcej na jaki okres czasu wystarczy taka tubka?

    www.blondivy.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jednorazowo można nanieść na skórę twarzy (na 5 obszarów) maksymalnie 1 g żelu, co oznacza, że żel powinien wystarczyć przynajmniej na 30 dni; jeśli nakłada się mniej żelu, to wystarczy na dłużej. Na każdy z 5 obszarów skóry twarzy nakłada się dawkę wielkości ziarnka grochu, ale ile to jest gram, to tego nie wiem.

      Usuń
    2. W każdym razie dziękuję bardzo za tak wyczerpującą odpowiedź :)

      www.blondivy.blogspot.com

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...