poniedziałek, 4 sierpnia 2014

Programy profilaktyczne



Na stronie NFZ udostępniono informacje dotyczące prowadzonych programów profilaktycznych. W ich ramach można skorzystać z bezpłatnych badań w kierunku wybranych chorób, finansowanych przez NFZ lub przez MZ (Ministerstwo Zdrowia). Jak można przeczytać na stronie NFZ, niektóre programy są realizowane w całym kraju, natomiast część z nich – tylko w niektórych województwach. „W celu sprawdzenia, które z programów prowadzone są w danym województwie skontaktuj się z właściwym oddziałem Funduszu lub zapytaj o to lekarza POZ”– czytamy.
Oto lista prowadzonych programów profilaktycznych:
- program profilaktyki raka piersi (mammografia),
- program profilaktyki raka szyjki macicy (cytologia),
- program profilaktyki gruźlicy,
- program badań prenatalnych,
- program profilaktyki chorób układu krążenia,
- program profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc).


 
            Każdy program jest adresowany do określonej grupy osób. Osoby te muszą spełniać wymienione w programie kryteria.
            Dla przykładu program profilaktyki raka szyjki macicy jest adresowany do kobiet w wieku 25–59 lat, które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 3 lat, jak również do kobiet w podanej powyżej grupie wiekowej, obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV – typem wysokiego ryzyka), które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Zaznaczono także, iż kobiety, które były leczone z powodu nowotworu złośliwego szyjki macicy, po zakończeniu kontroli onkologicznej (decyzję podejmuje lekarz prowadzący leczenie onkologiczne) ponownie zostają objęte skryningiem cytologicznym.

Dodatkowo na terenie danego województwa, powiatu, gminy lub miasta mogą się odbywać w określonych terminach inne programy ochrony i promocji zdrowia. Dla przykładu na terenie województwa małopolskiego wykonywane są badania przesiewowe w kierunku wczesnego rozpoznawania jaskry. W samym Krakowie prowadzone są liczne programy, np. program prewencji otyłości, cukrzycy typu 2, nadciśnienia i miażdżycy, program „Profilaktyka i terapia depresji: pomagać w porę”, program profilaktyki wad postawy oraz programy szczepień ochronnych.
           
Informacje na temat programów ochrony i promocji zdrowia są dostępne na stronie NFZ, na stronach oddziałów NFZ oraz przykładowo dla województwa małopolskiego na stronie „Profilaktyka w Małopolsce”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...