środa, 6 sierpnia 2014

Kandesartan – nowe wskazanie



            Do niedawna preparaty zarejestrowane w Polsce zawierające kandesartan, posiadały następujące wskazania: leczenie nadciśnienia pierwotnego (samoistnego) u osób dorosłych oraz leczenie osób dorosłych z niewydolnością serca i zaburzoną czynnością skurczową lewej komory serca (frakcja wyrzutowa lewej komory serca =<40%), jako leczenie wspomagające podczas leczenia inhibitorami ACE (inhibitory konwertazy angiotensyny) lub w przypadku ich nietolerancji.
            Obecnie kilka preparatów posiada nowe wskazanie, a mianowicie: leczenie nadciśnienia tętniczego u dzieci i młodzieży 6.–18. roku życia. Nie określono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku u dzieci 1.–6. roku życia (czyli podane w Charakterystyce dawkowanie odnosi się do dzieci po 6. roku życia). Dodatkowo zaznaczono, że lek jest przeciwwskazany u dzieci do 1. roku życia. 



            Kandesartan jest lekiem zaliczanym do sartanów, czyli antagonistów (blokerów) receptorów angiotensyny II. Kandesartan jest wybiórczym antagonistą receptora AT1. Blokada receptora AT1 powoduje zwiększenie stężenia angiotensyny II w osoczu, która może działać ze „zwiększoną siłą” na receptor AT2. Pobudzenie receptora AT2 powoduje m.in. zwiększenie wytwarzania czynników naczyniorozszerzających. Blokada receptora AT1 hamuje reakcje wywoływane przez angiotensynę II i aldosteron. Do tych reakcji zalicza się hipertrofię (przerost) komórek, wzrost stężenia jonów wapnia w komórkach mięśni naczyń i serca oraz zwiększenie wydalania potasu przy jednoczesnym zatrzymywaniu w organizmie sodu i wody. Konsekwencjami powyższych działań (gdy układ RAA, czyli renina-angiotensyna-aldosteron, jest „patologicznie” pobudzony) są: wzrost obciążenia następczego (wywołany zwiększeniem napięcia ścian tętnic), spotęgowanie siły skurczu serca oraz wzrost obciążenia wstępnego serca (wywołany zwiększeniem wypełnienia łożyska naczyniowego); dochodzi do zwiększenia ciśnienia tętniczego krwi oraz do przerostu mięśnia sercowego i zwiększenia grubości mięśni tętnic (jako efekt długoterminowy).
            Kandesartan nie hamuje konwertazy angiotensyny, dlatego też podczas jego stosowania nie należy oczekiwać objawów związanych z działaniem bradykininy, takich jak np. kaszel. Pełne działanie hipotensyjne leku występuje po 4 tygodniach leczenia – dlatego pacjent nie powinien rezygnować z leczenia po 1 tygodniu, gdy nie zauważy efektów. U pacjentów rasy czarnej działanie przeciwnadciśnieniowe jest słabsze niż u pacjentów innych ras, dlatego u tych osób częściej może być konieczne zwiększanie dawki i dołączanie do leczenia innych leków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...