piątek, 17 kwietnia 2015

Ibuprofen stosowany w dużych dawkach dobowych zwiększa ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych


        

       Przegląd danych potwierdził niewielkie zwiększenie ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych związanych z stosowaniem ibuprofenu w dawkach dobowych wynoszących 2400 mg lub większych.





Komitet ds. Oceny Ryzyka Nadzoru Bezpieczeństwa Farmakoterapii EMA (Pharmacovigilance Risk Assessment Committee - PRAC) ukończył przegląd danych, potwierdzając niewielkie zwiększenie ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych, np. zawał serca, udar u pacjentów przyjmujących duże dawki ibuprofenu (dawki dobowe wynoszące 2400 mg lub więcej). Z przeglądu danych wynika, że ryzyko związane ze stosowaniem dużych dawek ibuprofenu jest podobne do ryzyka stwierdzonego dla innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym dla inhibitorów COX-2* i diklofenaku.

Należy unikać podawania dużych dawek ibuprofenu (2400 mg na dobę lub większych) pacjentom z ciężkimi chorobami serca lub układu krążenia, np. niewydolność serca, zaburzenia czynności serca i układu krążenia, lub którzy przebyli zawał serca lub udar. Dodatkowo, przed rozpoczęciem długoterminowego leczenia ibuprofenem, w szczególności jeśli konieczne jest podawanie dużych dawek, lekarze po winni dokładnie ocenić czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Do czynników ryzyka należy palenie tytoniu, zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi, cukrzyca i wysokie stężenie cholesterolu we krwi.

PRAC stwierdził, że korzyści ze stosowania ibuprofenu przeważają nad ryzykiem, ale w celu zminimalizowania ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowyc h zaleca aktualizację zaleceń dotyczących stosowania dużych dawek ibuprofenu. Zalecenia dla ibuprofenu dotyczą również deksibuprofenu. Duża dawka dobowa deksibuprofenu wynosi 1200 mg lub więcej (dodatkowe informacje – patrz: poniżej).

                                                                                                                          [źródło:urpl.gov.pl]

Ibuprofen jest jednym z najczęściej stosowanych leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Należy do inhibitorów COX* (czym jakiś czas temu chełpił się producent preparatu z ibuprofenem, w reklamie telewizyjnej:P). Ibuprofen zawarty w produktach leczniczych jest mieszaniną dwóch molekuł, będących enancjomerami, czyli swoimi lustrzanymi odbiciami. Aktywnym enancjomerem jest S(+) ibuprofen (deksibuprofen), natomiast R(-) ibuprofen jest częściowo przekształcany do czynnego związku w organizmie. Deksibuprofen występuje jako pojedyncza substancja w preparacie Seractil (w zależności od dawki lek ten jest dostępny na receptę lub bez recepty).
            Dawka ibuprofenu jest dobierana indywidualnie dla każdej osoby. U dorosłych i dzieci po 12. roku życia stosuje się zwykle 200-400 mg leku 3-4 razy na dobę. U dorosłych w chorobach reumatycznych stosuje się większe dawki (200-800 mg 3 razy na dobę).
            Na rynku istnieje wiele preparatów zawierających ibuprofen. Są to preparaty zawierające jedynie ibuprofen lub ibuprofen w połączeniu z innymi substancjami. Preparaty te są dostępne na receptę i bez recepty. Mają one różne postaci: tabletki, syrop, doustna zawiesina, kapsułki, proszek do rozpuszczania w wodzie, czopki, żel do stosowania na skórę. Należy zatem zapoznać się ze składem preparatu przed jego zastosowaniem, by nie dublować tej samej substancji czynnej.
            Przykładowymi nazwami handlowymi preparatów zawierających ibuprofen są: Ibuprom, Nurofen, Ibalgin, Ibufen, Ibum, MIG.

                                                             
*COX, czyli cyklooksygenaza, jest enzymem biorącym udział w powstawaniu prostaglandyn. W zależności od rodzaju tego enzymu, powstają prostaglandyny działające w różny sposób. COX-1, czyli cyklooksygenaza konstytutywna odpowiada za powstawanie prostaglandyn spełniających funkcje fizjologiczne, natomiast COX-2 jest cyklooksygenazą indukowaną, odpowiadająca za powstawanie prostaglandyn prozapalnych. Leki zwane niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, w tym ibuprofen, hamują COX; leki te różnią się od siebie preferencją do hamowania któregoś z tych dwóch rodzajów COX – to prowadzi do różnic w działaniu fizjologicznym oraz w powodowanych działaniach niepożądanych.


 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...