czwartek, 30 czerwca 2016

Nowe leki na lipcowej liście refundacyjnej



        Na lipcowej liście leków refundowanych pojawiła się nierefundowana dotychczas substancja, a mianowicie bromek umeklidynium (w zakresie listy aptecznej) oraz kryzantaspaza (w ramach katalogu chemioterapii). Refundacją objęto także mometason w nierefundowanej dotychczas postaci aerozolu do nosa.





            Nową refundowaną od lipca substancją będzie bromek umeklidynium. Jest to dobra wiadomość dla osób z POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). Preparat zawierający tę substancję nazywa się Incruse. Postacią leku jest proszek do inhalacji. Lek będzie refundowany u osób dorosłych (po 18. roku życia) z POChP w leczeniu podtrzymującym. Opakowanie leku zawierające 30 dawek na zniżkę będzie kosztowało 39.08 zł.

            W ramach chemioterapii refundowana będzie kryzantaspaza (preparat Erwinase) we wskazaniu ostra białaczka limfoblastyczna w przypadku stosowania w skojarzeniu z innymi chemioterapeutykami w leczeniu pacjentów, głównie pediatrycznych, u których wystąpiła nadwrażliwość (alergia kliniczna lub „cicha inaktywacja”) na pegylowaną L-asparaginazę pochodzącą z E. coli.

            Refundowany będzie także kortykosteroid mometason w nierefundowanej dotychczas postaci aerozolu do nosa (dotychczas refundowany była postać proszku do inhalacji). Refundowany od lipca preparat nosi nazwę Nasometin. Będzie on refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach na dzień wydania decyzji, czyli o ile nic się do jutra nie zmieni, w leczeniu objawów sezonowego alergicznego lub całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych i dzieci w wieku 3 lat i starszych, oraz w leczeniu polipów nosa u dorosłych w wieku co najmniej 18 lat.


            W ramach programów lekowych również objęto refundacją nowe substancje czynne:

- fumaran dimetylu (Tecfidera) w ramach programu „Leczenie stwardnienia rozsianego” 
- peginterferon beta-1a (Plegridy) w ramach programu „Leczenie stwardnienia rozsianego” 
- pembrolizumab (Keytruda) w ramach programu „Leczenie czerniaka skóry lub błon śluzowych” 
- niwolumab (Opdivo) w ramach programu „Leczenie czerniaka skóry lub błon śluzowych” 
- pertuzumab (Perjeta) w ramach programu lekowego „Leczenie raka piersi” 
- obinutuzumab (Gazyvaro) w ramach programu lekowego „Leczenie ostrej białaczki limfocytowej obinutuzumabem”.



            Na liście leków refundowanych zaszły również inne zmiany m.in. dodano odpowiedniki leków dotychczas refundowanych, jedne preparaty usunięto a inne dodano, niektórym preparatom dodano wskazania off-label, ceny zwiększono lub zmniejszono.

            Lipcowa lista leków refundowanych jest dostępna na stronach Ministerstwa Zdrowia.

4 komentarze:

  1. Ciekawy blog znalazłem go przypadkowo przeglądając fora o dysfunkcji gruczołów meiboma i jestem załamany leczysz się ile to trwa? Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję:) Przede wszystkim bardzo pomógł mi fakt, iż zamontowano rolety w pomieszczeniu, w którym pracuję przy komputerze. Po zdiagnozowaniu u mnie dysfunkcji gruczołów powiekowych okulista zalecił mi stosowanie ciepłego okładu (są takie żelowe "okulary" do kupienia np. w drogerii, które można ogrzać lub ochłodzić) przez 5-10 min w celu upłynnienia wydzieliny z gruczołów ("zrobienia oleju z masła"), a następnie masażu powiek, by ta wydzielina wypłynęła i na koniec przetarcia powiek płynem Blephasol (początkowo go stosowałam, a potem przecierałam przegotowaną wodą). Do tego w razie potrzeby stosowałam krople do oczu Hyabak.
      Generalnie krople stosuje okresowo, a te okłady robiłam przez jakieś 2 miesiące. Nadwrażliwość na światło mam nadal, taka już chyba moja uroda. Najważniejsze jest zapewnienie sobie dobrych warunków pracy i warunków poza praca, czyli okularki na wyjścia;)
      Pozdrawiam

      Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...