czwartek, 10 marca 2016

Nowe zalecenia dotyczące stosowania leków Theraflu Zatoki i Theraflu ExtraGRIP



            Zacznijmy od przybliżenia składu i działania obydwu preparatów. Obydwa preparaty zawierają w składzie paracetamol oraz fenylefrynę. Theraflu ExtraGRIP zawiera dodatkowo feniraminę.





            Paracetamol jest substancją przeciwbólową i przeciwgorączkową. Fenylefryna zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa poprzez wpływ na naczynia krwionośne się tam znajdujące (skurcz tych naczyń). Feniramina jest lekiem przeciwhistaminowym zmniejszającym obrzęk i przekrwienie błon śluzowych; zmniejsza przekrwienie oczu i hamuje odruch kichania.
            Generalnie wskazania obydwu preparatów są bardzo podobne. Obydwa preparaty stosuje się w celu łagodzenia objawów przeziębienia i grypy. W przypadku występowania objawów związanych z chorobami zatok stosuje się Theraflu Zatoki.

            Obydwa preparaty są w postaci proszku do sporządzania roztworu doustnego. Proszek należy rozpuścić w szklance gorącej wody. Leki te stosuje się u osób dorosłych oraz dzieci po 12. roku życia. Dziennie można przyjąć maksymalnie 4 saszetki leku, zachowując odstęp 4–6 h. Nie stosować dłużej niż 5 dni.


Nowe zalecenia dotyczące stosowania obejmują szczególne grupy osób.

U osób dorosłych poniżej 50 kg masy ciała, osób z łagodną lub umiarkowaną niewydolnością wątroby, zespołem Gilberta, odwodnionych, przewlekle niedożywionych oraz osób z chorobą alkoholową stosować maks. 3 sasz./d.
U osób z zaburzeniami czynności nerek z klirensem kreatyniny <50 ml/min stosować nie częściej niż co 6 h, a u osób z klirensem kreatyniny <10 ml/min – nie częściej niż co 8 h.


Zmieniły się również przeciwwskazania do stosowania tych leków. Mianowicie nie można ich stosować u osób z nadczynnością tarczycy oraz osób stosujących trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki blokujące receptory beta-adrenergiczne lub leki pobudzające receptory adrenergiczne.


Najważniejsze jest, by dokładnie sprawdzić skład przyjmowanych jednocześnie leków, by nie dublować substancji czynnych. Np. nie można przyjąć jednocześnie obydwu tych preparatów ze względu na to, że wydawać by się mogło, że jeden pomoże na zatoki a drugi na przeziębienie. Co innego jest przyjmować je zamiennie, czyli np. rano jeden a wieczorem drugi.

1 komentarz:

  1. Zatoki? Koniecznie idź do laryngologa, na tej stronie znajdziesz namiary na takiego specjalistę. Poradnie mają w różnym mieście, sama mam problemy z zatokami i wiem, że wymagają one leczenia konkretnymi antybiotykami, lekami. Nie paracetamolem tylko.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...